Skip to content

98 W 13th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block263
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,811
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
33%
Improvement Value:$318,300
67%
Total Assessment$473,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,233+4.2%
2024$12,699+2.7%
2023$12,363+1.8%
2022$12,145+11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920