Skip to content

448 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block238
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,833
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,300
35%
Improvement Value:$301,700
65%
Total Assessment$461,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,890+4.2%
2024$12,369+2.7%
2023$12,041+1.8%
2022$11,829+15.2%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,833DeedBook 9628, Page 107Recorded1/6/2022

Property Sale

Sale
$294,000

From:

To:

Sq Ft2,279DeedBook 7119, Page 261Recorded8/28/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920