Skip to content

24 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block240
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,390
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,700
41%
Improvement Value:$231,400
59%
Total Assessment$393,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,991+4.2%
2024$10,547+2.7%
2023$10,268+1.8%
2022$10,087+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920