Skip to content

15 E 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2025

Property Information

Block241
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
43%
Improvement Value:$215,300
57%
Total Assessment$380,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,633+4.2%
2024$10,203+3.6%
2023$9,852+1.8%
2022$9,679+23.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 9535, Page 551Recorded2/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920