Skip to content

17 Court PlBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block241
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
36%
Improvement Value:$308,000
64%
Total Assessment$480,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,443+4.2%
2024$12,900+2.7%
2023$12,559+1.8%
2022$12,337+15.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970