Skip to content

14 E 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1978

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 24, 2023

Property Information

Block241
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,235
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,600
35%
Improvement Value:$313,600
65%
Total Assessment$485,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,566+4.2%
2024$13,018+2.7%
2023$12,673+1.8%
2022$12,450-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 9749, Page 382

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,235DeedBook 9748, Page 382NU CodeUndivided interest (8)Recorded5/23/2023

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

DeedBook 9378, Page 616Recorded2/6/2019

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 7103, Page 28NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/5/2003

Property Built

Built

Year Built: 1978