Skip to content

21 O'Brien CtBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 5, 2021

Property Information

Block243
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,745
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,100
36%
Improvement Value:$314,900
64%
Total Assessment$492,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,756+4.2%
2024$13,200+2.7%
2023$12,851+1.8%
2022$12,625+31.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 8851, Page 158Recorded5/30/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920