Skip to content

25 O'Brien CtBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 5, 2016

Property Information

Block243
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-FD-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,100
36%
Improvement Value:$314,700
64%
Total Assessment$491,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,751+4.2%
2024$13,195+2.7%
2023$12,846+1.8%
2022$12,620+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 9166, Page 189Recorded12/20/2016

Property Sale

Sale
$147,500

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 8698, Page 481NU CodeUndivided interest (8)Recorded11/12/2009

Property Built

Built

Year Built: 1920