Skip to content

15 O'Brien CtBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Mar 10, 2015

Property Information

Block243
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,100
41%
Improvement Value:$256,900
59%
Total Assessment$434,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,135+4.2%
2024$11,644+2.7%
2023$11,336+1.8%
2022$11,136-11.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 9073, Page 952NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920