Skip to content

355 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block245
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,675
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,600
34%
Improvement Value:$365,100
66%
Total Assessment$554,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,509+4.2%
2024$14,883+2.7%
2023$14,489+1.8%
2022$14,234+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920