Skip to content

86 W 16th StBayonne, NJ 07002

Built 2002

Last Sale Price
$437,800
Last Sale Date
Jun 10, 2003

Property Information

Block245
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
31%
Improvement Value:$405,100
69%
Total Assessment$589,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,485+4.2%
2024$15,819+2.7%
2023$15,400+1.8%
2022$15,129+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$437,800

From:

To:

Sq Ft2,120DeedBook 7070, Page 286Recorded6/18/2003

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 6009, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5759, Page 213

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5680, Page 277