Skip to content

32 E 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block247
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,600
40%
Improvement Value:$217,200
60%
Total Assessment$360,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,088+4.2%
2024$9,680+2.7%
2023$9,424+1.8%
2022$9,258+6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4987, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1920