Skip to content

1225 Jf Kennedy Blvd(Unit C0406)Bayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block24
Lot1
QualifierC0406
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description13S-B-144U-COND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage2.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,600
59%
Improvement Value:$72,600
41%
Total Assessment$175,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,899+4.2%
2024$4,701+2.7%
2023$4,576-1.3%
2022$4,634+50.4%
Property History

Property Sale

Sale
$232,500

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 9741, Page 799Recorded4/20/2023

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 9046, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1960