Skip to content

1225 Jf Kennedy Blvd(Unit C0505)Bayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 11, 2025

Property Information

Block24
Lot1
QualifierC0505
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description13S-B-144U-COND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage2.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,500
57%
Improvement Value:$92,900
43%
Total Assessment$217,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,079+4.2%
2024$5,833+2.7%
2023$5,678-1.2%
2022$5,745+54.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 9890, Page 355Recorded3/31/2025

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5975, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1960