Skip to content

1225 Jf Kennedy Blvd(Unit C0601)Bayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block24
Lot1
QualifierC0601
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description13S-B-144U-COND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage2.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
60%
Improvement Value:$78,400
40%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,480+4.2%
2024$5,259-2.3%
2023$5,383-8.9%
2022$5,910+68.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9672, Page 671NU CodePost-appeal (29)Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 9132, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1960