Skip to content

32 Sunset AveBayonne, NJ 07002

Built 1964

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
May 11, 2006

Property Information

Block24
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description3S-B-3U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,100
30%
Improvement Value:$368,200
70%
Total Assessment$523,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,631+4.2%
2024$14,040+2.7%
2023$13,669+1.8%
2022$13,428+16.3%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 7933, Page 53Recorded6/29/2006

Property Built

Built

Year Built: 1964