Skip to content

44 W 15th StBayonne, NJ 07002

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block252
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3S-F-A-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
43%
Improvement Value:$346,600
57%
Total Assessment$606,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,961+24.8%
2024$13,592+2.7%
2023$13,232+1.8%
2022$12,999-6.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$787,500

From:

To:

DeedBook 9535, Page 841NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded2/12/2021

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 8769, Page 460Recorded12/23/2010

Property Sale

Sale
$538,000

From:

To:

DeedBook 7868, Page 245Recorded4/13/2006

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 7226, Page 211Recorded2/27/2004

Property Sale

Sale
$38,750
DeedBook 5814, Page 302