Skip to content

18-20 E 15th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2024

Property Information

Block253
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2S-F-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,314
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,900
46%
Improvement Value:$279,000
54%
Total Assessment$515,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,425+4.2%
2024$13,842+11.0%
2023$12,464+1.8%
2022$12,245-27.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

DeedBook 9622, Page 118NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded12/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920