Skip to content

321 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block256
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,063
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,900
39%
Improvement Value:$265,500
61%
Total Assessment$438,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,258+4.2%
2024$11,762+2.7%
2023$11,451+1.8%
2022$11,249-19.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$905,000
Sq Ft3,063DeedBook 9911, Page 262Recorded7/8/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920