Skip to content

107-109 Garretson AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Jul 19, 2023

Property Information

Block337
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,091
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,000
40%
Improvement Value:$298,800
60%
Total Assessment$501,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,030+4.2%
2024$13,463+2.7%
2023$13,107+1.8%
2022$12,876-13.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft3,091DeedBook 9767, Page 153Recorded8/25/2023

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,628DeedBook 8423, Page 67Recorded1/17/2008

Property Built

Built

Year Built: 1920