Skip to content

56 E 14th StBayonne, NJ 07002

Built 1946

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Jan 2, 2013

Property Information

Block260
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
50%
Improvement Value:$134,000
50%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,521+4.2%
2024$7,217+2.7%
2023$7,026+1.8%
2022$6,903+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 8888, Page 509Recorded1/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1946