Skip to content

317 Avenue CBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 22, 1999

Property Information

Block263
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3S-F-C-4U-H-BG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
35%
Improvement Value:$336,800
65%
Total Assessment$518,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,506+4.2%
2024$13,919+2.7%
2023$13,551+1.8%
2022$13,312-33.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5474, Page 182