Skip to content

32 W 13th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block264
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,814
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
36%
Improvement Value:$293,100
64%
Total Assessment$458,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,808+4.2%
2024$12,291+2.7%
2023$11,966+1.8%
2022$11,755-9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920