Skip to content

68 W 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$331,000
Last Sale Date
Dec 4, 2008

Property Information

Block266
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,523
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
47%
Improvement Value:$174,200
53%
Total Assessment$329,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,204+4.2%
2024$8,832+2.7%
2023$8,599+1.8%
2022$8,447-11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$331,000

From:

To:

Sq Ft1,523DeedBook 8643, Page 403Recorded1/7/2009

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5338, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1920