Skip to content

314 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1912

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jun 1, 2009

Property Information

Block264
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
38%
Improvement Value:$262,100
62%
Total Assessment$423,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,833+4.2%
2024$11,354+2.7%
2023$11,054+1.8%
2022$10,859-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft3,240DeedBook 8668, Page 297Recorded6/9/2009

Property Built

Built

Year Built: 1912