Skip to content

136 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
Oct 19, 2015

Property Information

Block340
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,190
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,600
40%
Improvement Value:$281,500
60%
Total Assessment$466,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,032+4.2%
2024$12,505+2.7%
2023$12,175+1.8%
2022$11,960-10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

Sq Ft3,190DeedBook 9081, Page 570NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 1910