Skip to content

119 W 11th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 2012

Property Information

Block265
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
41%
Improvement Value:$226,600
59%
Total Assessment$381,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,670+4.2%
2024$10,238+2.7%
2023$9,967+1.8%
2022$9,792+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 8817, Page 682NU CodeEstate / executor (10)

Property Built

Built

Year Built: 1920