Skip to content

151 W 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2002

Property Information

Block269
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H-G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,400
43%
Improvement Value:$329,100
57%
Total Assessment$575,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,091+4.2%
2024$15,441+2.7%
2023$15,032+1.8%
2022$14,767+7.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5082, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1920