Skip to content

295 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 7, 2000

Property Information

Block269
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
36%
Improvement Value:$268,000
64%
Total Assessment$421,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,771+4.2%
2024$11,295+2.7%
2023$10,997+1.8%
2022$10,803-27.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5631, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1920