Skip to content

149 W 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2017

Property Information

Block269
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,400
43%
Improvement Value:$328,500
57%
Total Assessment$574,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,074+4.2%
2024$15,425+2.7%
2023$15,016-1.1%
2022$15,191+14.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 7146, Page 254Recorded10/6/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920