Skip to content

299 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
May 9, 2024

Property Information

Block269
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
31%
Improvement Value:$354,100
69%
Total Assessment$515,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,402+4.2%
2024$13,820+2.7%
2023$13,454+1.8%
2022$13,217+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920