Skip to content

90 W 56th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2012

Property Information

Block26
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
40%
Improvement Value:$285,200
60%
Total Assessment$472,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,217+4.2%
2024$12,683+2.7%
2023$12,347+1.8%
2022$12,129-2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5534, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1920