Skip to content

40 W 49th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2000

Property Information

Block64
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,388
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,500
42%
Improvement Value:$266,100
58%
Total Assessment$459,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,850+4.2%
2024$12,331+2.7%
2023$12,005+1.8%
2022$11,793-19.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920