Skip to content

249 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block272
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,788
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
47%
Improvement Value:$284,400
53%
Total Assessment$539,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,082+4.2%
2024$14,472+2.7%
2023$14,089+1.8%
2022$13,841-13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft5,788DeedBook 8845, Page 557Recorded4/26/2012

Property Built

Built

Year Built: 1900