Skip to content

35 W 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1961

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 25, 2016

Property Information

Block272
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-D-1U-H-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
53%
Improvement Value:$149,100
47%
Total Assessment$318,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,908+4.2%
2024$8,548+2.7%
2023$8,322+1.8%
2022$8,175-19.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9139, Page 585Recorded8/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1961