Skip to content

280 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block272
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,666
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,200
47%
Improvement Value:$210,000
53%
Total Assessment$396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,078+4.2%
2024$10,630+2.7%
2023$10,349+1.8%
2022$10,166-32.4%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,666DeedBook 9807, Page 802Recorded3/8/2024

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,666DeedBook 9791, Page 6Recorded12/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920