Skip to content

19 W 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block272
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
44%
Improvement Value:$213,800
56%
Total Assessment$378,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,591+4.2%
2024$10,163+2.7%
2023$9,894+1.8%
2022$9,720+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

Sq Ft1,482DeedBook 9520, Page 50Recorded11/9/2020

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5001, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1920