Skip to content

18 E 11th StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 11, 2017

Property Information

Block273
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
52%
Improvement Value:$152,400
48%
Total Assessment$317,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,875+4.2%
2024$8,516+2.7%
2023$8,290+1.8%
2022$8,144+16.9%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 9230, Page 68NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/17/2017

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5318, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1910