Skip to content

10 E 11th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jul 10, 2025

Property Information

Block273
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,000
58%
Improvement Value:$116,000
42%
Total Assessment$279,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,801+4.2%
2024$7,486+2.7%
2023$7,287+1.8%
2022$7,159-7.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft1,320DeedBook 9917, Page 697Recorded8/5/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920