Skip to content

148 W 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block274
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2UHBG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,366
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
45%
Improvement Value:$229,400
55%
Total Assessment$414,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,337+4.3%
2024$10,868+2.8%
2023$10,574+1.8%
2022$10,384-9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920