Skip to content

10 E 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block278
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,800
38%
Improvement Value:$255,900
62%
Total Assessment$412,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,539+4.2%
2024$11,073+2.7%
2023$10,780+1.8%
2022$10,590+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft1,660DeedBook 9937, Page 179Recorded10/20/2025

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 9479, Page 445Recorded3/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1962