Skip to content

18 E 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1962
Other Exempt

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block278
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
50%
Improvement Value:$159,300
50%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,838+4.2%
2024$8,481+5.9%
2023$8,007+1.8%
2022$7,861-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 9564, Page 258NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1962