Skip to content

16 E 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1962

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Nov 15, 2006

Property Information

Block278
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
40%
Improvement Value:$235,200
60%
Total Assessment$392,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,960+4.2%
2024$10,517+2.7%
2023$10,239+1.8%
2022$10,059-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

Sq Ft2,140DeedBook 8069, Page 264Recorded12/13/2006

Property Built

Built

Year Built: 1962