Skip to content

105 W 8th StBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block282
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description3S-B-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,796
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,500
23%
Improvement Value:$666,500
77%
Total Assessment$865,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,185+4.2%
2024$23,208+2.7%
2023$22,594+1.8%
2022$22,196+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$935,000

From:

To:

Sq Ft4,796DeedBook 9611, Page 585Recorded11/4/2021

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft4,564DeedBook 8997, Page 494Recorded9/29/2014

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft4,564DeedBook 7115, Page 22Recorded8/21/2003

Property Built

Built

Year Built: 1891