Skip to content

17 North StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Dec 31, 1997

Property Information

Block286
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
45%
Improvement Value:$140,500
55%
Total Assessment$255,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,152+4.2%
2024$6,863+2.7%
2023$6,682+1.8%
2022$6,564+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5235, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1920