Skip to content

21 Linden StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block286
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-BV-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,478
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,400
35%
Improvement Value:$290,900
65%
Total Assessment$444,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,423+4.2%
2024$11,921+2.7%
2023$11,605+1.8%
2022$11,401-22.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970