Skip to content

23 Linden StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Oct 17, 2024

Property Information

Block286
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-BV-D-1U-HGB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,205
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,800
34%
Improvement Value:$300,300
66%
Total Assessment$455,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,475+4.3%
2024$11,960+2.8%
2023$11,637+1.8%
2022$11,428-12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,205DeedBook 9865, Page 807NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/10/2024

Property Built

Built

Year Built: 1970