Skip to content

15-17 Linden StBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 1, 2009

Property Information

Block286
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-3U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,026
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
40%
Improvement Value:$297,700
60%
Total Assessment$493,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,804+4.2%
2024$13,246+2.7%
2023$12,895+1.8%
2022$12,668-9.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft3,026DeedBook 8237, Page 206NU CodeUndivided interest (8)Recorded6/14/2007

Property Built

Built

Year Built: 1891