Skip to content

80 W 8th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block286
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
46%
Improvement Value:$149,800
54%
Total Assessment$277,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,767+4.2%
2024$7,453+2.7%
2023$7,256+1.8%
2022$7,128+6.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 9125, Page 255Recorded6/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920