Skip to content

23 North StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2017

Property Information

Block286
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,600
44%
Improvement Value:$166,600
56%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,338+4.2%
2024$8,001+2.7%
2023$7,789+1.8%
2022$7,652+17.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,394DeedBook 8801, Page 299Recorded7/19/2011

Property Built

Built

Year Built: 1920